Izumrla pasma CUMBERLANDSKI OVČAR –>
CUMBERLANDSKI OVČAR
(Cumberland Sheepdog – Smithfield Sheepdog – Dorset Blue Shag)
Izumrle pasme psov
Velikost: okoli 50 cm
Teža: od 15 do 25 kg
Življenjska doba: od 10 do 14 let
Izvor pasme
Njegova domovina je bila Velika Britanija. Pasma je bila stara. Izumrla je proti koncu 19. stoletja. Njegova bližnja sorodnika sta Border Collie in Avstralski ovčar. Prilagojen je bil za delo in bivanje na zahtevnih gorskih terenih, ob težkih vremenskih razmerah. Uporabljali so ga kot pastirja in čuvaja živine (ovac) ter imetja. Po nekaterih podatkih naj bi bila pasma ponovno oživljena, postavlja pa se vprašanje, če ima pes enake značilnosti, kot njegov predhodnik.
Opis pasme
Po obliki je bil Cumberlandski ovčar srednje velik, podolgovat, mišičast, skladno grajen pes. Glava je bila široka in ravna. Dlaka je bila srednje dolga, gosta, sijoča in mehka. Podlanka je bila gosta in mehka. Barva dlake: črno bela z belimi lisami na čelu, po prsih, šapah in na konici repa.
Karakter pasme
Po naravi je bil Cumberlandski ovčar zelo inteligenten, učljiv, delaven, prijazen, zvest, družaben, tih, miren, hiter, gibčen, aktiven, vztrajen, vzdržljiv.