Prehrana psov

Splošno o pasji prehrani

Splošno o pasji prehrani

 

Za razumevanje prehranjevalnih navad, ki zadevajo način prehranjevanja in vrsto hrane, s katero se hranijo psi, je najbolje, da na kratko spoznamo prehranjevalne navade volka. Eni in drugi imajo namreč skupnega prednika, večino prehranjevalnih značilnosti pa so psi kljub spremenjenim načinom življenja ohranili do današnjih dni…

Količina ter kakovost pasje hrane

Količina ter kakovost pasje hrane

 

Primerno zunanjo podobo in kondicijsko stanje lahko pri psu dosežemo in vzdržujemo le z uravnoteženo prehrano, pri čemer pa moramo nujno upoštevati nekaj zakonitosti, ki veljajo za količino in kakovost obrokov ter pogostost hranjenja.

Na količino hrane, ki jo mora pes zaužiti na dan, da zadosti svojim potrebam po hranilnih snoveh in energiji, namreč vpliva več dejavnikov…

Prehrana mladih odraščajočih psov

Prehrana mladih odraščajočih psov

 

Mladi psi najintenzivneje rastejo in pridobivajo na teži v prvih šestih mesecih. V tem času dosežejo 2/3 svoje velikosti, večina malih in srednje velikih pasem psov, pa popolnoma doraste v starosti okoli 12 mesecev. Pri psih velikih pasem je telesna rast končana pozneje, lahko tudi šele pri starosti dveh let. V tem obdobju je potreba odraščajočega organizma po hranilnih snoveh in energiji še posebno izrazita, zagotovimo pa jo lahko le s kakovostnimi obroki hrane in s primernim režimom hranjenja…

Prehrana odraslih psov v mirovanju

Prehrana odraslih psov v mirovanju

 

V primerjavi z odraščajočim mladiči se pri odraslih psih potrebe po hranilnih snoveh in energiji praviloma zmanjšajo. Zraven telesne teže vplivajo na količino, predvsem pa kakovost hrane temperatura okolja, telesna aktivnost živali ter njena individualna sposobnost izkoriščanja hrane. Hrana, ki je namenjena odraslim psom v mirovanju, praviloma vsebuje manjši delež beljakovin in maščob, ki pa v bistvu zadoščajo za vzdrževalne potrebe organizma…

Prehrana delovnih psov

Prehrana delovnih psov

 

Ko govorimo o prehrani delovnih psov, mislimo predvsem na tiste, ki so zaradi »narave dela« vsak dan ali pa občasno izpostavljeni večjim telesnim obremenitvam. Potrebe po hranilnih snoveh, predvsem pa po energiji, so v času povečane fizične aktivnosti pri psu tudi do trikrat večje od običajnih. Za takšnega psa ni dovolj, da obrok le povečamo, pač pa mu ga moramo glede na njegove potrebe prilagoditi tudi po kakovosti…

Prehrana brejih in doječih samic

Prehrana brejih in doječih samic

 

Pri zdravi samici v primerni telesni kondiciji je rast zarodkov v prvi polovici brejosti sorazmerno počasna. Plodovi namreč najhitreje rastejo zadnje tri tedne brejosti, zato se pri samici izrazito povečajo potrebe po hranilnih snoveh in energiji. Iz navedenih razlogov samico do petega tedna brejosti hranimo enako, kot smo jo pred paritvijo, po tem času pa ji količino hrane postopoma povečujemo…

Prehrana starih psov

Prehrana starih psov

 

Pse po dopolnjenem osmem letu starosti štejemo za starejše pse. Pri večini starejših psov je prebava upočasnjena, prav tako je zmanjšana sposobnost izkoriščanja hranilnih snovi. Zato moramo (podobno kot staremu človeku) psu zagotoviti sorazmerno lahko prebavljiv dnevni obrok, ki ga, če le mogoče, razdelimo na dva do tri manjše…

Doma pripravljena hrana ter industrijsko pripravljena hrana

Doma pripravljena hrana ter industrijsko pripravljena hrana

 

Če hrano za psa pripravljamo sami, si moramo pri tem prizadevati za čim bolj uravnotežen obrok. To pomeni, da mu potrebne hranilne snovi in energijo zagotovimo z ustrezno količino hrane živalskega in rastlinskega izvora (vsakega naj bo približno ½). Od živalskih surovin uporabimo za pripravo obroka pusto ali pa zmerno mastno meso govedi, perutnine, konja, drobnice ter razno divjačinsko meso in drobovino…

Dietna prehrana ter dodatki pasji hrani

Dietna prehrana ter dodatki pasji hrani

 

Ustrezna dietna prehrana je (podobno kot pri človeku) tudi pri psih sestavni del zdravljenja bolezni, predvsem tistih, pri katerih so oboleli notranji organi oz. je prizadeto splošno zdravstveno stanje živali. Večino bolezni namreč spremlja pomanjkanje teka, ob tem pa bolna žival potrebuje za boj z boleznijo več hranilnih snovi in energije kakor zdrava…