Splošno o psih
Pasje tačke in blazinice
Pasje blazinice so prekrite z zelo debelo, grobo in močno kožo, ki psu omogoča lažje gibanje, ščiti pred poškodbami in blaži pritisk, ki so mu pri hoji, teku in drugih aktivnostih izpostavljeni sklepi. Poleg tega blazinice do neke mere ščitijo pred močnimi vremenskimi vplivi (mraz, vročina) in grobimi podlagami različnih terenov. Vendar koža ščiti le do neke mere, zato je potrebno pasjim tačkam oziroma blazinicam nameniti dovolj pozornosti.
Trimanje psa
Morda vsi ne vemo, kaj točno je trimanje dlake, zato si osvežimo spomin. Nekateri psi imajo dve vrsti dlake: zgornjo dlako in spodnjo dlako, ki jo imenujemo tudi podlanka. Podlanka se ravno tako menjava, kot zgornja dlaka, vendar večinoma ne izpade sama. Poskrbeti moramo za odstranitev odmrle dlake, ki psa moti, obenem pa tudi ohranimo značilno barvo in trdoto dlake.
Dojenček in pes
Poglejmo si, kako naj se družina, ki se bo povečala za novega družinskega člana in že ima psa, pripravi na novo situacijo. Pes naj bo prisoten že pri pripravah (soba, posteljica, oblačila, igrače). Najpomembneje je, da psa že do prihoda dojenčka na to pripravimo.
Kako se mora otrok obnašati v družbi psa
Že zelo zgodaj moramo otroku povedati, kako se mora obnašati v družbi psa. V primeru, da otrok psa ne pozna, se mu nikakor ne sme približati med tekom, saj bi pes to dojel kot grožnjo. Prvi stik naj bo umirjen, počasen in prijazen. Otrok ne sme dalj časa strmeti v pasje oči. Otrok mora obvezno izpolnjevati navodila skrbnika (lastnika) psa.
Pasja uta
O tem, ali bo naš pes prebival v uti, je potrebno dobro premisliti in ob tem upoštevati celo vrsto dejstev. V prvi vrsti je pomembno ugotoviti, ali je uta sploh primerno bivališče za našega psa. Psi, ki lahko prebivajo v uti, morajo imeti primerno dlako ter gosto podlanko, biti morajo odporni in prilagodljivi v vseh ozirih.
Pasji smrček
Zgradba smrčka je zelo zanimiva. Sestavljen je iz ploščatih kosti, med katerimi kroži vdihan zrak. Membrana v nosu je gobasta in vsebuje celice in živce, ki posredujejo informacije možganom. Predel možganov, ki je zadolžen za voh je pri psih okoli 40 odstotkov večji, kot pri človeku.
Nasveti za varnejše praznike s psom ali mačko
Božič je čudovit čas, katerega marsikdo nestrpno pričakuje. Je čas božičnih drevesc, okraševanja, obdarovanja, čas za druženje in zabavo s prijatelji, čas veselja in pričakovanja,… je pa tudi čas, ki je lahko zelo stresen ter nevaren našim štirinožnim prijateljem. Zavarujte svoje ljubljenčke v času Božiča ter poskrbite za njihovo varnost.
Najpogostejši razlogi za agresivnost pri psu
Velikokrat se zgodi, da pes postane agresiven, mi pa ne vemo, kaj je pripeljalo do te situacije, saj smo si vedno prizadevali, da bi bil naš kuža prijazen do vseh. Pa je res tako? Ste res pravilno predstavili svojemu psu svet okoli njega? Ko se odločimo, da bomo postali pasji skrbniki se moramo zavedati, da to pomeni sprejeti določene obveznosti, ki jih pridobimo z psom in ena teh obveznosti je poskrbeti za primerno vzgojo in socializacijo svojega kosmatinčka.
Svet pasjih razstav
Razstave psov so priljubljena stičišča kinoloških strokovnjakov, razstavljavcev, sodnikov in drugih ljubiteljev psov. Na razstavah psov se ustvarjajo številna nova poznanstva, lastniki psov delijo svoje izkušnje, mnogi iščejo najboljše plemenjake za parjenje, nekateri pa si pridejo ogledat pasme svojih želja.
Psi pomočniki
Pes, ki ga izberejo za vlogo pomočnika, je navadno rodovniški, v nekaterih primerih je primeren tudi mešanec, vendar redkeje. Pasma psa ni najbolj pomembna. Pomembnejše so značilnosti, ki jih mora imeti pes.
Rumeni smrček si – The Yellow Dog Project
Nosim rumeni trakec – prosim ne približuj se mi!
The Yellow Dog Project se je pričel na Švedskem 27. Junija 2012, ter se hitro razširil tudi v druge države – Norveška, Nemčija, Islandija, Italija, Slovaška, Nizozemska, Kanada in Amerika….
Izvor psa
Na splošno velja domači pes za najstarejšo domačo žival, saj naj bi ga človek udomačil že pred deset do petnajst tisoč leti. Prve ostanke domačega psa so odkrili v mezolitskih najdiščih na različnih krajih. Zdi se, da je bila najzgodnejša evropska pasma precej majhna in bi se po obliki na splošno dala še najbolj primerjati z današnjim čovčovom. Na svetu skorajda ni živalske vrste znotraj katere bi bile tako očitne razlike v zunanjosti kot pri psih…
Razvrščanje pasem psov
V literaturi, ki obravnava nastanek in razvoj pasem, naletimo na različno razvrščanje pasem psov. Seznanimo se z nekaj najpogostejšimi razvrstitvami pasem:
– Kinološka razvrstitev pasem,
– Delovna ali namenska razvrstitev,
– Abecedna razvrstitev,…
Vloga psa v človekovem okolju
Pes zagotovo nosi sloves prve domače živali iz povsem določenih razlogov. Ob udomačevanju te vrste živali je namreč človek spoznal njeno sposobnost podrejanja in učenja. Psa je sprva uporabljal kot pomočnika pri lovu in kot čuvaja, verjetno tudi kot družabnika. V dolgih tisočletjih njunega sobivanja se je sožitje med človekom in psom vedno bolj krepilo in tako je zvesti štirinožni spremljevalec postal nujno potreben sestavni del človekovega vsakdana…
Pasje poletje
Psi veliko lažje prenašajo mrzlo zimo kot visoke poletne temperature. Zato je potrebno poskrbeti, da v vročih poletnih mesecih preprečimo nevšečnosti, ki lahko doletijo našega štirinožnega prijatelja. Vse več je lastnikov, ki si ne predstavljajo popolnega dopusta brez svojega kosmatinca in se vsako leto radi odpravijo na izlete in potovanja v pasji družbi…
Nega psa
Tudi glede čistoče lastnega telesa sodijo psi med redoljubne in čiste živali. Z lizanjem, drgnjenjem ob tršo podlago, včasih pa tudi z zahajanjem v vodo si pes poskuša vsak dan čistiti kožuh. Takšno samoočiščevanje praviloma ne zadostuje, saj sta izpadanje dlake in pogosto tudi poudarjen vonj, ki ga pes oddaja, za človeka precej moteča. Zato moramo tudi psa redno česati in krtačiti, po potrebi pa tudi okopati.
Namestitev psa v stanovanju ter namestitev v pesjaku in pasja uta
Če smo se odločili, da bo pes živel z nami v stanovanju, ga moramo že takoj ob prihodu seznaniti z mestom (ležiščem), kjer bo v prihodnje preživel večji del dneva. V ta namen v stanovanju psu namenimo miren, vendar svetel in zračen kotiček, mimo katerega je čez dan čim manjši »promet« družinskih članov ali celo obiskovalcev. Na psu dodeljenem mestu namestimo ležišče iz zmerno mehkega materiala, ki pa naj bo za nekaj centimetrov dvignjeno od tal.
Namestitev psa v vozilu ter skrb za čistočo pasjega bivališča in okolja
Za veliko večino delovnih psov, pa tudi zgolj za družinske spremljevalce je vožnja z avtomobilom sestavni del njihovega vsakdanjika. Zato moramo storiti vse, da bo imel pes avto rad in da bo zanj nekakršno potujoče domovanje. Opozoriti je potrebno, da naj bo pes med vožnjo sproščen, kar ugodno vpliva na njegovo splošno počutje, s tem pa tudi na njegovo delovno sposobnost. Zato naj bo pes v avtomobilu vedno na istem in dovolj prostornem mestu.
Pasja starost
Staranje organizma je neizogiben fiziološki proces, ki je pri psih mnogo hitrejši kot pri človeku. Ob upoštevanju telesnega razvoja, spolne zrelosti, zmanjševanja telesnih sposobnosti in pojavljanja nekaterih starostnih bolezenskih sprememb v organizmu spoznamo, da se pes najbolj postara v prvih dveh letih življenja, nato se proces staranja nekoliko upočasni…
Zakaj posvojiti invalidnega psa – štirje dobri razlogi
Ogromno psov, tudi mladičkov po svetu potrebuje takšno ali drugačno pomoč. Nekateri od teh prečudovitih, zvestih živali so lahko tudi invalidni. Mogoče so izgubili nogo zaradi v prometni nesreči (jih je zadel avto), lahko pa da je prišlo do kakšnega medicinskega razloga, da so morali kužku odstraniti kakšen ud, lahko pa so se tudi že skotili slepi ali pa gluhi. Ali ste morda človek, ki bi bil pripravljen v svoj dom sprejeti takšnega kužka? Če ste odgovorili pritrdilno, je tu za vas nekaj nasvetov za boljše sobivanje s takšnim kužkom…
Označevanje psov z mikročipi
Mikročipiranje je fizično označevanje oziroma evidentiranje psa z majhno elektronsko napravo – mikročipom. Mikročipiranje je po juliju 2011 nadomestilo postopek tetoviranja evidenčnih številk, ki se je uporabljal do tedaj. V prehodnem obdobju je poleg označevanja psa z mikročipom, dovoljeno tudi tetoviranje, kot vzporedno označevanje (dvojno označevanje).
Označevanje psov z značkami ter tetoviranje