Vzgoja in socializacija psa

Strah pred hrupom pri psih

Strah pred hrupom pri psih

 

Strah je čustvo, ki ga doživi vsako živo bitje, ki se počuti ogroženo, ko je izpostavljeno določenim neprijetnim dražljajem iz okolice. Strah je mehanizem za preživetje, odziv nanj pa je lahko želja po soočenju ali beg pred njim. Pri izjemno velikem strahu lahko živo bitje tudi otrpne in ni sposobno nobene reakcije.

Prevzgoja dominantnega psa

Prevzgoja dominantnega psa

 

Na vprašanje kateri psi imajo v naravi, da prevzemajo alfa vlogo obstaja enostaven odgovor. Vsi psi, ki niso bili deležni pravilne vzgoje ali še huje, imajo skrbnike, ki so bodisi zavestno ali podzavestno živčni v njihovi bližini. Ti kosmatinčki zelo hitro poskušajo in tudi dosežejo vodilno (alfa) vlogo.

Kako se mora pes obnašati v družbi otroka

Kako se mora pes obnašati v družbi otroka

 

Psa moramo postopoma navaditi sobivanja (druženja, igranja) z otrokom. Pasje življenje se ob tem precej spremeni, saj se mora navaditi deljenja, prilagajanja, potrpežljivosti in kako se umakniti otroku, ko mu njegova družba ne odgovarja več.

Splošno o vzgoji ter socializaciji psa

Splošno o vzgoji ter socializaciji psa

 

Vzgoja in socializacija pomenita prilagajanje vedenja mladega, odraščajočega psa človekovim potrebam in hkrati ustvarjanje pravilnih reakcij do ljudi in živali. Pred desetletji, ko je človek uporabljal psa zgolj kot čuvaja ali pomočnika pri lovu, je bilo o vzgoji in socializaciji štirinožcev malo slišati, kajti za to preprosto ni bilo potrebe…

Privajanje psa na vozilo ter ovratnica in povodec

Privajanje psa na vozilo ter ovratnica in povodec

 

Da bo pes sprejel avtomobil kot del svojega življenjskega prostora, bomo lažje dosegli tako, da ga bomo v začetku vsak dan za krajši čas dali v mirujoče vozilo, najbolje v odprt prtljažnik, ki je povezan s potniško kabino in mu s svojo prisotnostjo in božanjem nudili občutek varnosti. Če mu ob tem ponudimo še manjši obrok njegove najljubše hrane, bo v zelo kratkem času postal avtomobil zanj nekaj privlačnega…

Nasveti za komuniciranje z gluhim psom ter vzgoja (učenje) gluhega psa

Nasveti za komuniciranje z gluhim psom ter vzgoja (učenje) gluhega psa

 

Če ste lastnik gluhega psa ali pa razmišljate o tem, da bi kakšnemu takemu kužku punudili nov dom, smo za vas izbrali nekaj osnovnih nasvetov kako se obnašati v bližini takšnega psa, na kaj je potrebno biti pozoren, ter kako je z vzgojo pri takemu psu.

V domačem ter tujem okolju

V domačem ter tujem okolju

 

Nenadna izguba matere in vrstnikov ter prihod v novo in neznano okolje je za pasjega mladiča velik stres. Prav zato je toliko pomembnejše, da v prvih dneh mladiča ne puščamo samega, pač pa se z njim v času, ko ne počiva, čim več ukvarjamo. To pomeni, da se z njim igramo, ga božamo in se tudi pogovarjamo. S tem ga bomo dokaj hitro navezali nase, kar pa nam bo olajšalo nadaljnjo vzgojo…

Prvi razstavni koraki – Spopadanje s težavami

Prvi razstavni koraki – Spopadanje s težavami

 

Vsak začetek je bolj ali manj težak in to velja tudi za prve razstavne korake. Nekateri psi so »naravni talenti« in od prvega razstavnega dne uživajo v pozornosti sodnika in gledalcev. Spet drugi pa so nekoliko bolj sramežljivi in potrebujejo več vaje in vzpodbude. Ob pomanjkljivi, nepravilni ali ne dovolj zgodnji socializaciji ter ob neprijetnih izkušnjah pa se lahko pojavijo težave…